Giełdy wymiany walut – czy warto z nich korzystać?

Internetowe giełdy wymiany walut zyskują na popularności. Użytkownicy platform wymiany społecznościowej chwalą szybkość ich działania, możliwość samodzielnego ustalenia kursu oraz bezpieczeństwo transakcji. Jak to wygląda w praktyce? Czy giełdy faktycznie stanowią realną konkurencję dla tradycyjnych kantorów?

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Wymiana walut online za pomocą giełdy społecznościowej jest w pełni bezpieczna i nie wiąże się z realnym ryzykiem utraty pieniędzy. Podstawowym sposobem zabezpieczenia transakcji jest autoryzacja mailowa lub sms-owa, która polega na wpisaniu specjalnego kodu przypisanego do użytkownika. W ten sam sposób weryfikuje się użytkowników kont bankowych, np. podczas logowania do panelu klienta. Tak zaawansowane zabezpieczenia chronią użytkownika przed upłynnieniem pieniędzy z wirtualnego portfela – nawet jeżeli złodziej włamie się na konto, nie będzie mógł wyprowadzić z niego pieniędzy.

Ustalanie kursów

Podstawową kwestią odróżniającą giełdę wymiany walut od e-kantoru lub kantoru stacjonarnego jest możliwość ustalenia własnych kursów walut. Wymiana walut odbywa się między użytkownikami i to oni podejmują wiążące decyzje odnośnie kwot przewalutowania oraz ilości wymienianej gotówki. W przypadku autonomicznych platform użytkownicy sami szukają odpowiedniej oferty, wybierając spośród setek dostępnych pozycji. Giełda walutowa współdziałająca z kantorem online jest prostsza w obsłudze – system automatycznie dopasowuje oferty użytkowników, przyspieszając transakcję.

Po zaakceptowaniu oferty transakcja jest przeprowadzana automatycznie, a środki natychmiast trafiają na konto. W wielu przypadkach cała procedura trwa mniej niż kwadrans.

Czy giełda walutowa ma wady?

Jedyną wadą giełdy walutowej jest brak ciągłości ofert. Użytkownicy, którzy potrzebują szybkiej wymiany gotówki, nie zawsze znajdą ofertę spełniającą ich oczekiwania. W takim przypadku najkorzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług kantoru elektronicznego. Kantor online umożliwia błyskawiczną wymianę najpopularniejszych walut i transfer gotówki na konto jeszcze tego samego dnia.

Bez względu na to czy korzystasz z giełdy czy e-kantoru, możesz mieć pewność, że wymieniłeś gotówkę po najkorzystniejszej stawce. Elektroniczna wymiana waluty niesie za sobą same korzyści i jest pod każdym względem bardziej opłacalna niż tradycyjny sposób wymiany gotówki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *