Kredyt w obcej walucie? Zaoszczędź na wymianie!

Kim są klienci kantorów? Większość z nas odpowie, że to osoby wyjeżdżające na zagraniczne wakacje lub imigranci wymieniający zaoszczędzoną walutę. Statystyki pokazują jednak, że z usług kantorów coraz częściej korzystają osoby spłacające kredyty gotówkowe w obcej walucie. Dlaczego? To oczywiste – dla oszczędności!

Czym jest ustawa antyspreadowa?

Przez wiele lata klienci banków nie mieli możliwości bezpośredniego spłacania rat w walucie, w której podjęli kredyt. Od 2011 roku kredytobiorcy mogą wziąć spłatę kredytu we własne ręce i samodzielnie wymieniać walutę po korzystniejszych stawkach niż te oferowane przez bank. Aby rozpocząć spłatę zobowiązania w obcej walucie, wystarczy otworzyć bezpłatny rachunek walutowy prowadzony w banku, w którym zaciągnięto kredyt, i co miesiąc przesyłać ratę w ustalonej kwocie. Czy to się opłaca? Prześledźmy to na żywym przykładzie.

Pan X zaciągnął kredyt we franku szwajcarskim na okres 30 lat. Rata kredytu wynosi 400 franków miesięcznie. 1. września cena 400 franków wahała się w granicach 1608 zł (kurs sprzedaży: 4,01 zł) do 1660 zł (kurs sprzedaży: 4,15 zł) w kantorze stacjonarnym. Kurs walut online w e-kantorze był korzystniejszy – frank kosztował 3,92 zł, czyli 1568 zł za 400 franków. Oszczędności w skali miesiąca wyniosły zatem prawie 100 zł, co w skali roku daje 1200 zł, a w skali 30 lat ok. 36 000 zł. Pozornie niewielkie oszczędności miesięczne kumulują się do bardzo dużych kwot.

Kantor internetowy – oszczędności przez długie lata

Internetowy kantor wymiany walut to doskonała alternatywa dla osób, które chcą mieć pełną kontrolę nad swoimi finansami. Wbrew pozorom samodzielna spłata rat przez konto walutowe nie stanowi żadnego obciążenia i nie jest czasochłonna. Ustawiając opcję automatycznej operacji jaką jest wymiana walut online po najkorzystniejszym kursie, mamy pewność, że dokonaliśmy wymiany w najlepszym dla nas okresie. Pomimo że wahania kursów nie są spektakularne, nawet niewielkie zmiany ceny dają o sobie znać przy wymianie większej ilości gotówki.

Jeżeli podjąłeś kredyt we franku szwajcarskim i spłacasz go po stawkach bankowych, warto abyś przyjrzał się możliwościom, które daje bezpośrednia spłata walutowa. Ustawa antyspreadowa przeszła w Polsce bez większego echa, niemniej wiele osób skorzystało z możliwości zaoszczędzenia pieniędzy w dłuższej perspektywie czasowej. Bierz z nich przykład i przekonaj się, że niewielkie oszczędności mogą przeistoczyć się w dużą gotówkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *