Fotografia

Jakie były początki kolorowej fotografii

Człowiek zawsze tęsknił za kolorem, uchwyceniem barwy i wyrazistości otoczenia, nic dziwnego zatem, iż w wieku XIX najpierw dagerotypia a później fotografia spotęgowały tą tęsknotę za kolorowym odwzorowaniem świata. Bardzo szybko po upowszechnieniu się fotografii można było pokolorować ją w odpowiednim zakładzie. Bardzo długo, bo aż za czasów przynajmniej pierwszej wojny światowej zatrudniano w atelier fotograficznym osoby do ręcznego pokolorowania zdjęć. Tymczasem już w 1855 r. niejaki James Clerk Maxwell szkocki fizyk i matematyk opracował teorię tworzenia fotografii barwnej.
Sposób otrzymywania barwnych fotografii odkryli bracia Louis i August Lumiere. Powstawały one na szklanych płytkach proces, który pozwalał osiągnąć ten efekt został nazwany autochrom. Polegał on na pokryciu jej ziarenkami skrobi ziemniaczanej w trzech różnych kolorach pomarańczowym zielonym i fioletowym. Pokrywało się ją również panchromatyczną emulsją światłoczułą. I wystarczyło zaledwie 2- 3 sekundy ekspozycji. Miały one jednak więcej wspólnego ze slajdami niż ze zdjęciami, ponieważ pokazywane były w formie projekcji. Pierwszą polską książką ilustrowaną fotografiami fotochromowanymi była „Malownicza Polska” autorstwa Tadeusza Rzący. Był on także wydawcą tej pozycji oraz ilustratorem książki tą techniką, z którą zapoznał się po wizycie u braci Lumiere.

Rodzinna sesja zdjęciowa – pomysł na wspólne spędzenie i zatrzymanie czasu
Bracia byli też autorami klatkowego filmu zwojowego, które niestety nie przyjął się. Za pierwszą kolorową sesję fotograficzną uznaje się wykonaną w 1913 serię zdjęć Mrvyna O’Gormana znanej pod nazwą dziewczyna w czerwonej sukience.
Znacznie wcześniej, bo w roku 1877 Louis Ducos du Hauron wykonał barwną fotografie miasteczka Augen, O palmę pierwszeństwa na tym polu stara się również fotografia wstążki znana pod nazwą Tartan Ribbon wykonana z 1861 przez Tomasa Suttona. Jest on również konstruktorem pierwszej jednoogniskowej lustrzanki. Wynalazł także pierwszy szerokokątny obiektyw nazywany od jego nazwiska.
Jeszcze wcześniej, bo już w 1848 próby z barwną fotografią podejmował Edmond Becquerel niestety wymagały one bardzo dużej ekspozycji. Po wykonaniu potrafiły błyskawicznie wyblaknąć, jeśli operowało przy nich słońce.
A jak u nas?
Za najstarszą polską fotografię uważa się uważa się zdjęcie owoców wykonane przez Jana Szczepanika zwanego polskim Edisonem, który również fotografią się interesował. Pochodzi ona z roku 1900. Za pierwszą barwną fotografię ludzi uznaje się zdjęcie z 1909r., a jest zdjęcie przedstawiające Marię Wysocką i Annę Lilpop Iwaszkiewicz.

Podobne
Fotografia

Korpus to nie wszystko

Decydując się na lustrzankę musimy przygotować się na to, że to dopiero początek wydatków.
Read more
FotografiaFotografia ślubna

Co powinno cechować dobrego fotografa ślubnego?

Organizacja ślubu to niełatwe przedsięwzięcie. Państwo młodzi często chcą posiadać piękną…
Read more
FotografiaKonkursy

Dlaczego warto brać udział w konkursach fotograficznych?

Wielu początkujących fotografów zastanawia się, jak wypromować własne zdjęcia, a właściwie…
Read more

1 Comment

Dodaj komentarz