Nauka fotografii cyfrowej: pierwsze kroki

Fotografia istnieje od połowy XIX wieku, choć wyraźnie nie była tak zaawansowana jak dzisiaj. Jest to niezwykle wyjątkowa forma sztuki, ponieważ ma potencjał uchwycenia chwili w czasie, jak żadne inne medium. W ciągu zaledwie kilku dekad branża poczyniła niebywały postęp, którego uosobieniem stała się fotografia cyfrowa.

Aparaty fotograficzne ewoluowały w bardzo krótkim czasie od kamery wynalezionej przez Williama Henry Foxa Talbota, do aparatu cyfrowego, stworzonego przez Stevena Sassona. W tym sensie najbardziej niesamowitym postępem w najnowszej historii było pojawienie się fotografii cyfrowej.

Zalecenia dotyczące rozpoczęcia pracy z aparatem cyfrowym

Jak wielu początkujących fotografów, być może myślisz sobie: „Gdybym tylko miał ten nowy aparat, moje zdjęcia byłyby lepsze”. Poczekaj chwilę. Poświęć chwilę, bo nie musisz się spieszyć i kupować najnowszego i najwspanialszego aparatu cyfrowego, żeby robić świetne zdjęcia. W rzeczywistości starsze lustrzanki wciąż robią świetne zdjęcia. Dzięki kilku prostym technikom można uzyskać najlepszą jakość zdjęć za pomocą Twojego obecnego aparatu lub aparatu średniej klasy.

Użyj niskiej wartości ISO

W fotografii cyfrowej ISO to czułość matrycy na ekspozycję światła. Na przykład, jeśli fotografujesz w świetle dziennym lub w jasnym świetle, powinieneś mieć raczej niskie ISO. Ale jeśli jesteś w ciemnym miejscu, potrzebujesz wysokiego ISO, aby pochłonąć jak najwięcej światła.

Jeśli nie nauczyłeś się kontrolować ISO w swoim obecnym aparacie, być może powinieneś to zrobić, zanim wydasz dużo pieniędzy na najnowszy aparat. Większość aparatów zaczyna od 100 ISO, ale niektóre zaczynają od 50 ISO. Wniosek jest jednak taki, że w przypadku zdecydowanej większości aparatów (nawet tych nowszych) każde ustawienie powyżej 1600 ISO nie da Ci najlepszej możliwej jakości. Regulacja ISO w aparacie pomoże Ci uchwycić światło, którego potrzebujesz do fotografowania. Szukasz inspiracji do nowych zdjęć? Zajrzyj na www.niecodzienne.pl, poznaj nowe hobby i wykonuj setki zdjęć związanych z Twoją pasją.

Uzyskaj dobrą ekspozycję

Poświęć czas na prawidłowe naświetlenie swoich zdjęć. Uzyskanie zbyt ciemnych ujęć obniży jakość obrazu, zwłaszcza jeśli trzeba będzie je później rozjaśnić.

Dowiedz się, jak przysłona wpływa na Twoje zdjęcia

Większe przysłony dają więcej światła, co oznacza, że można użyć niższego ISO i uzyskać mniejszy poziom szumów na zdjęciach. Tak więc mniejsze przysłony dają mniej światła, ale generalnie obiektyw będzie nieco ostrzejszy przy mniejszej przysłonie. Jeśli jest dużo światła, użyj małej przysłony.

W pochmurne lub słabo oświetlone dni używaj statywu

Statyw pełni jedną prostą, ale podstawową funkcję – utrzymuje aparat w miejscu. Pozwala to na użycie wolnej prędkości migawki, jak 1/10 sekundy, a obraz nadal będzie ostry.

Fotografuj w RAW, jeśli twój aparat to umożliwia

RAW to format pliku cyfrowego obrazu, który zachowuje wszystkie dane na zdjęciu, uchwycone przez matrycę aparatu.

Poprzedni post Różnice między fotografią cyfrową a analogową
Następny post 5 najlepszych wskazówek dotyczących fotografii podczas podróży